CKV, Výstavní síň Sokolská


Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, příspěvková organizace

Výstavní síň Sokolská 26

Sokolská třída 26, 702 00  Ostrava
+420 596 138 937

sokolska26@ckv-ostrava.cz
www.ckv-ostrava.cz, www.sokolska26.cz

Výstavní síň Sokolská 26, která je provozována Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava – příspěvkovou organizací Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, zahájila svou činnost v roce 1993. Nachází se, jak již napovídá její název, v prvním patře historické vily na Sokolské třídě 26. Dramaturgie již od počátku uvádí výrazné a nezpochybnitelné umělecké osobnosti, které vytvářejí a naplňují pojem soudobé české výtvarné scény. Prezentována jsou nejen díla předních českých i některých zahraničních výtvarníků, ale jsou pořádány také skupinové výstavy, převážně mladých umělců z různých regionů. Kurátory výstav jsou Ing. Milan Weber a Mgr. Jan Kudrna.

 

16.00–24.00 Volný vstup do expozic

Lenka Klodová – Na návštěvě u ženy

Multimediální autorka pocházející z Ostravy ve své prezentaci vychází z charakteru galerie jako luxusního bytu ve vile. Zaměřuje se na objektovou tvorbu, kdy objekty tematicky korespondují s původními charaktery místností. Nainstalovanými objekty je oživeno prostředí kuchyně, ložnice i obývacího salonu. Spojilo se tak stálé téma umělkyně – ženská otázka – s prostředím domácího interiéru, který byl dlouho považován za jedinou doménu působení ženy. Vystavené objekty formálně vychází z práce se sádrovými odlitky, s fotografiemi a zároveň ze zkušenosti práce se dřevem. Kurátorem výstavy je Milan Weber.

 

18.00–20.00 Malování na obličej

Proměňte svá malá zlatíčka v roztomilého tygra, krásnou princeznu nebo třeba zlou čarodějnici.

 

18.00–20.00 Expresní malba netypickými prvky

Lenka Klodová zobrazuje mimo jiné také domácí prostředí, takže si vyzkoušíme tak trochu netradiční malování. Malovat budeme pomocí nejrůznějších věcí, které bychom našli doma (hřeben, kartářek, vidlička, …), a uvidíme jakou stopu nám prvky na papíře zanechají. Společně vytvoříme obrovské dílo, na kterém se budou děti moct, jak se patří výtvarně vyřádit.

 

20.00–22.00 a 22.00–24.00 Kuchyňská litografie
V kuchyni tak trochu jinak, ale určitě se nebudeme nudit!

Tématem výstavy Lenky Klodové je ženská otázka s prostředím domácího interiéru, ve kterém ženy nejčastěji působily a často i dnes působí. Pojďme nudný domácí prostor nabourat a vytvořit z něj kreativní dílnu jako stvořenou pro nás. Neopomenutelnou místností, v níž žena tráví svůj čas bývala kuchyně, a proto i my se do ní tak trochu podíváme.

Celé tvoření je propojeno s domácím prostředím kuchyně a tím, co používáme každý den doma. Jinak to nebude ani při této aktivitě. Práce se bude nést v duchu ukázky experimentální grafické techniky - Kuchyňské litografie. Postup historické techniky přeneseme do prostoru domácnosti a využijeme toho, co nabízí spíž. Alobal zaměníme za matrici, použijeme Coca-colu, aby dotvořila výsledek a abychom dosáhli výtisku trošku se zapotíme. Vezmeme polévkovou lžíci a krouživým pohybem budeme přenášet tlak tak, abychom matrici otiskli na papír a v rámci ukázky se také dozvíme více informací o původní technice.

 

Časový blok 20.00–22.00 je tematicky více zaměřen na děti a mládež, časový blok 22.00–24.00 je určen převážně dospělým návštěvníkům.